5 korzyści płynących z regularnego czyszczenia wentylacji w Twoim budynku

Bez prawidłowo działającej wentylacji nie mógłby funkcjonować żaden budynek – bez względu na to, czy mamy na myśli dom prywatny, blok mieszkalny, restaurację, przychodnię czy zakład przemysłowy. Ale jej poprawne zainstalowanie to nie jedyna rzecz, o którą należy zadbać. Wraz z biegiem lat, system wentylacji ulega zanieczyszczeniu. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do tego, że warto go czyścić regularnie, sprawdź, co możesz dzięki temu zyskać.
Kontrolę i czyszczenie systemu wentylacji warto wykonywać regularnie – czyli jak często? Wszystko zależy od typu budynku oraz sposobu jego wykorzystania. Inspekcji rzadziej będzie wymagał budynek mieszkalny, częściej zaś – restauracja, w której do rur dostają się m.in. opary i osad powstały w wyniku gotowania i sprzątania czy zakład przemysłowy np. z branży chemicznej. Zaleca się, aby prace tego typu były wykonywane  nawet raz na kwartał. Niemniej jednak, warto wykonać czyszczenie również zawsze wówczas, gdy m.in.:

  •     dojdzie do pożaru lub zalania budynku,
  •     do kanałów wentylacyjnych dostanie się woda,
  •     w powietrzu wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach,
  •     dojdzie do zagnieżdżenia się gryzoni lub insektów w przewodzie wentylacyjnym,
  •     w powietrzu pojawił się pył.
Jakie korzyści przyniesie czyszczenie systemu klimatyzacyjno-wentylacyjnego?

  •     Obniżenie kosztów eksploatacji wentylacji i całego budynku
To szczególnie istotne, gdy w budynku działa klimatyzacja oraz wentylacja mechaniczna. Pozbycie się osadu i brudu z kanałów pozwala znacząco ograniczyć zużycie energii, a co za tym idzie – zmniejszyć rachunki za prąd. Ale to nie wszystko. Gdy w nieczyszczonych kanałach wentylacyjnych pojawią się drobnoustroje, z czasem zaczną przenikać również w głąb ścian w budynku. Gdy zaś pojawi się tzw. „grzyb”, koszt jego usunięcia będzie wysoki, a samo wykonanie prac – uciążliwe. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć.

  •     Poprawa bezpieczeństwa przebywających w budynku
Powietrze jest nam potrzebne do życia, ale już „dodatki” zawieszone w jego cząsteczkach, takie jak różnego rodzaju pyły, bakterie, pleśnie czy roztocza – zdecydowanie nie. Wręcz przeciwnie: ich obecność może stanowić poważne zagrożenie dla samopoczucia oraz zdrowia mieszkańców. Wbrew pozorom, wcale nie chodzi wyłącznie o rozwój alergii, ale także o wyższe ryzyko infekcji, większą podatność na choroby układu oddechowego, a nawet nerwowego. Regularne czyszczenie instalacji pozwoli zapobiec temu zagrożeniu.

  •     Lepsza „atmosfera” w budynku
Dobrej jakości powietrze – wolne od zagrożeń – jest nie tylko bezpieczniejsze dla zdrowia, ale i korzystniejsze dla samopoczucia. Po oczyszczeniu systemu wentylacji wnętrza nie będą zagrożone np. nieprzyjemnymi zapachami (powstającymi właśnie w wyniku namnażania się drobnoustrojów), a osoby w nich przebywające nie będą się czuły „przytłoczone” złą atmosferą. To ważne zarówno w domach, jak i w miejscach pracy – czynnik ten ma wpływ również na efektywność pracowników.

  •     Mniejsze ryzyko wybuchu pożaru
Kurz, brud oraz pył, który gromadzi się w kanałach wentylacyjnych najczęściej jest bardzo łatwopalny. Oznacza to, że jego obecność znacznie podwyższa zagrożenie pożarowe. Gdy przewody zatkają się kompletnie, zwłaszcza w pobliżu pracującego wentylatora, wysoka temperatura może doprowadzić do samozapłonu. Regularnie czyszcząc wentylację, wyeliminujesz to ryzyko.

  •     Wydłużenie życia instalacji
Osadzające się w instalacji wentylacyjnej czy klimatyzacyjnej zanieczyszczenia zmniejszają żywotność systemu, którego montaż kosztował najczęściej niemałe pieniądze. To właśnie kurz, pył czy drobnoustroje są najczęstszą przyczyną ich awarii. Usuwając go, nie narażasz się na konieczność częstego wzywania serwisantów do swoich urządzeń.
Jak widać, regularne czyszczenie instalacji wentylacyjnej oraz klimatyzacyjnej to niezwykle ważne zadanie, o którym powinien pamiętać każdy odpowiedzialny administrator budynku. Potrzebujesz pomocy w tym obszarze? Skontaktuj się z ekspertami Signum Development – pomożemy Ci pozbyć się zanieczyszczeń sprawnie, profesjonalnie i w rozsądnej cenie.

 

mgr Michał Majewski
PB SIGNUM DEVELOPMENT SP. Z O.O.
czyszczeniewentylacji.com

Copyright © 2017 Czyszczeniewentylacji.com - All Rights Reserved. Designed by Computer Help

^