6 symptomów, które wskazują na to, że powinieneś zlecić czyszczenie wentylacji

Mówi się, że tzw. „syndrom chorego budynku” – a więc związany ze złą atmosferą (stanem powietrza) dotyka ok. 30% obiektów budowlanych w Polsce. Zły stan powietrza – obecne w nim pyły, sadza, bakterie, wirusy, grzyby czy inne drobnoustroje – to poważne zagrożenie dla zdrowia. Aby wyeliminować ryzyko, należy zatroszczyć się o ich usunięcie. Najlepszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń z powietrza we wnętrzach jest czyszczenie wentylacji. Sprawdź, kiedy je wykonać.

Usługa czyszczenia wentylacji wykonana przez specjalistów pozwala skutecznie i na długo pozbyć się zanieczyszczeń zalegających w instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej. Eksperci, dobierając odpowiednią metodę czyszczenia (np. mechaniczną, sprężonym powietrzem, suchym lodem czy połączoną z dezynfekcją), eliminują wszystkie zagrożenia – zarówno mechaniczne, jak i biologiczne oraz gazowe. W rezultacie możesz bez obaw oddychać pełną piersią, ciesząc się dobrą jakością powietrza. Pytanie jednak, kiedy jest najlepszy moment, aby zamówić taką usługę? Oto kilka sytuacji, w których warto rozważyć wezwanie fachowców.

1.   Gdy od ostatniego czyszczenia minęło co najmniej kilka lat

Eksperci zalecają regularne przeprowadzanie czyszczenia wentylacji. Czyli jak często? Wszystko zależy od typu budynku. Na przykład w lokalach gastronomicznych, w których w wentylacji zbiera się również tłuszcz, a powietrze jest wilgotne – należy czyszczenie wykonywać częściej niż w domu, a dodatkowo wzbogacić je o czyszczenie instalacji tłuszczowych / okapowych, które mogą stwarzać poważne zagrożenie pożarowe. Jeżeli jednak nigdy nie zlecałeś wykonania takich prac, a Twój budynek ma już co najmniej kilka lat – to na pewno dobry moment, aby zaprosić fachowców.

2.   Gdy w powietrzu unosi się pył

To częsty przypadek, zwłaszcza gdy budynek przechodził duży remont – wówczas do kanałów wentylacyjnych mogła dostać się duża ilość pyłu. O ile niewielka ilość kurzu w wentylacji nie jest niebezpieczna, o tyle jego akumulacja stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia i samopoczucia, ale także zwiększa ryzyko wybuchu pożaru. Jeśli więc zauważysz, że powietrze stało się bardziej suche, widoczny jest w nim pył, a przedmioty szybciej niż zazwyczaj pokrywają się kurzem – czas na czyszczenie wentylacji.

3.   Kiedy we wnętrzu roznosi się nieprzyjemny zapach

Nieprzyjemne zapachy mają wiele źródeł. Mogą powstawać np. w wyniku używania określonych środków chemicznych czy być efektem gotowania aromatycznych potraw. O ile zanikają samoistnie po upływie niewielkiej ilości czasu – nie ma się czym martwić. Jeżeli jednak w powietrzu niemal nieustannie możesz wykryć przykrą woń – świadczy to o poważniejszym problemie. Jest prawdopodobne, że w Twojej wentylacji rozwinęły się kolonie bakterii i innych drobnoustrojów, które są źródłem nieprzyjemnego zapachu. Czyszczenie wentylacji – być może połączone z dezynfekcją – pomoże rozwiązać ten problem.

4.   Gdy w instalacji zagnieździły się gryzonie lub owady

Jeżeli doszło do takiej sytuacji, pierwszym krokiem w kierunku jej naprawienia jest oczywiście pozbycie się niechcianych gości. To jednak nie wszystko. Zarówno obecność gryzoni, jak i owadów pozostawiła ślad na Twojej wentylacji – wewnątrz kanałów mogą wciąż znajdować się np. ekskrementy lub pozostałości po gniazdach i inne niebezpieczne elementy. Eksperci oczyszczą instalację, przywracając jej bezpieczeństwo oraz zwiększając efektywność jej działania.

5.   Gdy doszło do zalania instalacji / dachu etc.

Wilgoć jest największym sprzymierzeńcem rozwoju drobnoustrojów – pleśni, bakterii czy wirusów. Im jej więcej, tym wyższe prawdopodobieństwo, że kolonie rozwiną się i staną groźne dla zdrowia. Dlatego jeżeli w domu doszło do powodzi, przecieku dachu lub rury lub bezpośredniego zalania instalacji – należy przeprowadzić czyszczenie.

6.   Po pożarze

Gdy w budynku wybucha pożar, pojawia się dym. Cząstki stałe w nim zawarte osadzą się nie tylko na ścianach i podłogach, ale również w kanałach wentylacyjnych. Ich obecność może nie tylko pogorszyć jakość wdychanego powietrza, ale i zmniejszyć efektywność pracy instalacji. Należy je usunąć, korzystając ze wsparcia specjalistów.

Choć regularne czyszczenie systemu wentylacji i klimatyzacji jest dodatkowym wydatkiem dla domu czy firmy, warto w nie inwestować. W dłuższej perspektywie zyskasz w ten sposób lepsze zdrowie i samopoczucie przebywających wewnątrz, a ponadto obniżysz koszty eksploatacji budynku. 

Nie wiesz, czy to dobry moment na czyszczenie wentylacji? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, a udzielimy Ci kompleksowej porady w tym zakresie.


 

mgr Michał Majewski
PB SIGNUM DEVELOPMENT SP. Z O.O.
czyszczeniewentylacji.com 

Copyright © 2017 Czyszczeniewentylacji.com - All Rights Reserved. Designed by Computer Help

^