Profesjonalne czyszczenie wentylacji krok po kroku

Regularne czyszczenie kanałów wentylacyjnych jest niezbędne w budynkach każdego typu. To najlepszy sposób na zapewnienie wysokiej jakości powietrza, a przy okazji – obniżenie kosztów eksploatacji instalacji wentylacyjnej czy klimatyzacyjnej. Jak wygląda sam proces czyszczenia? Przebiega ono w kilku etapach. Zobacz, jakich.

W kanałach wentylacyjnych gromadzą się zanieczyszczenia różnego typu – począwszy od kurzu i pyłów, aż po bakterie, roztocza czy pleśń. Im jest ich więcej, tym wyższe zagrożenie dla bezpieczeństwa i komfortu osób przebywających w budynku. Rozwiązaniem problemu jest usługa czyszczenia wentylacji. Prace te warto powierzyć specjalistom, i to z kilku powodów. Po pierwsze – dostanie się do kanałów i ich precyzyjne oczyszczenie wymaga odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności. Po drugie zaś – eksperci, wiedząc z jakiego typu zanieczyszczeniami się mierzą, dobierają właściwą technikę czyszczenia. 

Prace związane z czyszczeniem wentylacji można zasadniczo podzielić na trzy etapy:

·      wstępna inspekcja kanałów wentylacyjnych,

·      zasadnicze czyszczenie, ewentualnie połączone z dezynfekcją,

·      końcowa inspekcja – kontrola efektów wykonanej pracy.

Wstępna inspekcja instalacji

Najczęściej odbywa się w obecności inżyniera oraz montera wentylacji, a eksperci wykorzystują do niej specjalistyczne kamery. To one trafiają do kanałów wentylacyjnych, pozwalając na wizualną ocenę stanu poszczególnych fragmentów systemu. Taka forma diagnostyki pozwala określić zarówno stopień zanieczyszczenia (a więc grubość warstwy brudu, który osadził się w kanałach), jak i ich typ. Jeśli zostaną wykryte zagrożenia biologiczne, specjaliści mogą również pobrać ich próbkę – aby doprecyzować, jakie drobnoustroje kryją się w wentylacji. Na tym etapie specjaliści przyglądają się też dokładnie samej konstrukcji wentylacji, „namierzając” klapy, kolana rewizyjne czy przepustnice oraz wszystkie pozostałe elementy instalacji, które ułatwią proces czyszczenia.

Wstępna diagnostyka w firmach takich jak nasza odbywa się bezkosztowo dla klienta i nie zobowiązuje do skorzystania z usługi czyszczenia. Raport dostarcza jednak precyzyjnych informacji o stanie systemu oraz pozwala ocenić, czy wymagane jest podjęcie prac.

Czyszczenie wentylacji

Gdy okaże się, że czyszczenie wentylacji jest konieczne, eksperci przystępują do pracy. W zależności od charakteru zabrudzeń i ich ilości, dobierają odpowiednią metodę pracy. Techniki, które można wykorzystać zasadniczo dzielą się na suche (stosowane częściej) oraz mokre. 

Czyszczenie może się odbyć np. poprzez szczotkowanie mechaniczne, z wykorzystaniem sprężonego powietrza, odkurzacza przemysłowego, a także z użyciem pary wodnej, suchego lodu czy też odpowiednich środków chemicznych. Jeżeli zajdzie taka konieczność, po mechanicznym oczyszczeniu kanałów następuje również ich dezynfekcja z wykorzystaniem odpowiednich środków chemicznych.

Warto pamiętać, że o ile w budynkach mieszkalnych najczęściej wystarcza czyszczenie na sucho, o tyle np. w placówkach medycznych, zakładach przemysłowych czy restauracjach konieczne jest usunięcie zanieczyszczeń na mokro. W tych ostatnich często przeprowadza się przy okazji również czyszczenie okapów oraz instalacji tłuszczowych, które także mogą by „punktem zapalnym”.

Kontrola efektów

Gdy prace związane z oczyszczaniem wszystkich elementów systemu zostaną zakończone, fachowcy weryfikują ich jakość. Robią to, ponownie przeprowadzając diagnostykę wideo, a zarejestrowany obraz prezentują klientowi – tak, aby również on miał pewność, że rezultaty prac są zgodne z oczekiwaniami.

Jak długo trwa i ile kosztuje czyszczenie wentylacji? To zależy od kilku czynników – m.in. od łącznej powierzchni kanałów wentylacyjnych, stopnia ich zabrudzenia i typu zanieczyszczeń czy też rodzaju instalacji. Aby dowiedzieć się, ile taka usługa będzie kosztowała dla Twojego budynku, skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci szczegółową wycenę.

 

mgr Michał Majewski
PB SIGNUM DEVELOPMENT SP. Z O.O.
czyszczeniewentylacji.com 

Copyright © 2017 Czyszczeniewentylacji.com - All Rights Reserved. Designed by Computer Help

^