Czy oczyszczacz powietrza wystarczy, aby móc oddychać pełną piersią?


W ostatnich latach coraz więcej uwagi zwracamy na jakość powietrza, które nas otacza. To bardzo ważne zagadnienie, ponieważ od jego składu zależy w dużym stopniu nasze zdrowie oraz samopoczucie. I choć uwaga mediów koncentruje się na smogu, który zagraża nam na zewnątrz, to w budynkach kryją się poważniejsze zagrożenia. Jak sobie z nim radzić? Czy oferowane coraz częściej elektryczne oczyszczacze powietrza to wystarczające rozwiązanie? 

W powietrzu wewnątrz budynku może krążyć wiele szkodliwych substancji i drobnoustrojów. Jakich? Mowa o zanieczyszczeniach stałych (dym, pyły, sadza, włókna, sierść domowych zwierząt itp.), gazowych, a przede wszystkim – biologicznych. To te ostatnie zdają się być najgroźniejsze. Grzyby, pleśnie, bakterie, wirusy, roztocza… to one stanowią istotną przyczynę infekcji, a także alergii. Im ich więcej, tym gorsza atmosfera w budynku. Dlatego właśnie odpowiedź na pytanie, czy oczyszczać powietrze w budynku jest dość oczywista. Do rozstrzygnięcia pozostaje jednak kwestia tego, jak to zrobić.

Oczyszczacz powietrza: czy na pewno wystarczy?

Reklamy oczyszczaczy powietrza pojawiają się coraz częściej – zarówno w mediach, jak i w sklepach z elektroniką. Sprzedawcy zachęcają do ich zakupu, kusząc wysoką skutecznością działania tych urządzeń. Jak jest jednak w rzeczywistości? Wszystko oczywiście zależy od wybranego modelu i jego stopnia zaawansowania technologicznego. Niemniej jednak, oczyszczacze są w stanie przefiltrować powietrze – czy to przy wykorzystaniu standardowego filtra HEPA (stosowanego również np. w maskach przeciwsmogowych), czy też bardziej zaawansowanych – np. z wykorzystaniem jonów. W efekcie możliwe jest usunięcie z mieszanki, którą wdychamy tego, co nam szkodzi. Jest tylko jeden problem – jak tylko wyłączymy filtr, zanieczyszczenia ponownie powrócą do powietrza. Oczyszczacz jest zatem rozwiązaniem tymczasowym, które usuwa skutki, a nie przyczynę zanieczyszczenia. Można więc po niego sięgnąć pomocniczo – jeśli zależy nam na dodatkowej filtracji. To dobre rozwiązanie np. dla alergików czy rodzin z młodszymi dziećmi. Chcąc jednak pozbyć się zanieczyszczenia na dłużej, trzeba pomyśleć o innym rozwiązaniu. Jest nim czyszczenie wentylacji.

Czyszczenie wentylacji – pozbądź się zanieczyszczeń u źródła

Systemy wentylacji, a coraz częściej także klimatyzacji są obecne w każdym budynku. To wentylacja – niezależnie od tego, czy grawitacyjna, czy mechaniczna – odpowiada za wymianę powietrza w budynku. Wraz z upływem lat w rurach i innych elementach instalacji zaczynają gromadzić się zanieczyszczenia. To zupełnie naturalny proces. Najpierw pojawia się najczęściej kurz i zanieczyszczenia mechaniczne, a z czasem – zwłaszcza w wilgotnym środowisku – zaczynają się rozwijać zanieczyszczenia biologiczne. W kanałach wentylacyjnych mogą zalegać całe kolonie bakterii, pleśni i roztoczy, które przenikają do powietrza i znacznie pogarszają jego jakość. Właśnie dlatego najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na zminimalizowanie problemu z zanieczyszczeniami jest regularne czyszczenie wentylacji.

Czyszczenie wentylacji to rozwiązanie, z którego skorzystać mogą zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych, bloków, jak i lokali gastronomicznych, biurowców, placówek medycznych, zakładów produkcyjnych i wielu innych budynków. O jakość powietrza warto się zatroszczyć wszędzie. Prace wykonane przez specjalistów – np. z Signum Development – pozwolą:

·      ocenić aktualny stan techniczny systemu wentylacji i klimatyzacji – poziom ich zanieczyszczenia,

·      skutecznie usunąć zarówno zanieczyszczenia mechaniczne, jak i biologiczne oraz gazowe,

·      znacznie poprawić jakość powietrza na długo – w trosce o bezpieczeństwo oraz komfort.

Przy okazji, po czyszczeniu instalacji można zauważyć obniżenie kosztów eksploatacji budynku – szczególnie gdy działa w nim wentylacja mechaniczna oraz klimatyzacja.

A jak często czyścić wentylację? Wszystko zależy od typu budynku, panujących w nim warunków oraz jakości instalacji. Zaleca się, aby prace tego typu wykonywać średnio co 6/12 miesięcy. Najlepiej jednak po prostu skontaktować się z ekspertami i pozwolić im ocenić, czy wentylacja w budynku wymaga już czyszczenia, czy też nie. 

mgr Michał Majewski
PB SIGNUM DEVELOPMENT SP. Z O.O.
czyszczeniewentylacji.com 

Copyright © 2017 Czyszczeniewentylacji.com - All Rights Reserved. Designed by Computer Help

^