Nie tylko korzyści dla zdrowia. Sprawdź, jak czyszczenie wentylacji wpłynie na Twoje rachunki

Troszczysz się o świeże, czyste powietrze w swoim domu, lokalu, biurze czy zakładzie produkcyjnym? Powinieneś zatem zadbać o regularne czyszczenie wentylacji oraz klimatyzacji. Dzięki niemu pozbędziesz się z instalacji groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń. Ale to nie jedyny, powód, dla którego warto oczyszczać kanały wentylacyjne i inne elementy systemu. Równie istotne są oszczędności.

Zastanawiasz się, jak możesz oszczędzić, zlecając czyszczenie wentylacji? Choć stwierdzenie to wydać się może dość kuriozalne – w końcu musisz zapłacić za usługę – obniżenie się wydatków zauważysz w perspektywie długofalowej. I to z co najmniej dwóch powodów.

Czyszczenie wentylacji a koszty zużycia prądu

Wentylacja mechaniczna coraz częściej gości w budynkach – zwłaszcza tych biurowych, gastronomicznych, medycznych czy przemysłowych, a także nowoczesnych domach energooszczędnych. Nie ma w tym nic dziwnego – system mechaniczny działa efektywnie niezależnie od warunków pogodowych, stale dostarcza świeżego powietrza i można go zintegrować z wymiennikiem ciepła. Pozwala też skutecznie „wietrzyć” pomieszczenia, w których nie ma okien i zapewnia wyższy komfort akustyczny. Niemniej jednak, działa w oparciu o energię elektryczną, co sprawia, że praca tego systemu kosztuje. Spore wydatki generuje też klimatyzacja – zwłaszcza latem, gdy musi intensywnie pracować, aby obniżyć temperaturę we wnętrzach. Będą one rosły wraz z… ilością brudu zalegającego w instalacji.

W kanałach wentylacyjnych zbierają się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Na początku pojawiają się te mechaniczne, czyli np. kurz, różnego rodzaju pyły i tym podobne, później zaś – zaczynają się rozwijać zanieczyszczenia biologiczne – m.in. roztocza, wirusy, bakterie, pleśń. Dzieje się to tym wcześniej, im bardziej zanieczyszczone jest powietrze we wnętrzach. Np. w kuchniach restauracyjnych czy w zakładach produkcyjnych problem pojawić się może szybciej niż w domu jednorodzinnym czy bloku. Pomijając kwestie zagrożeń dla zdrowia, jakie wywołują zanieczyszczenia wentylacji i klimatyzacji, należy zwrócić uwagę również na to, że zmniejszają one wydajność systemu.

Im grubsza warstwa brudu osadzi się w kanałach, tym więcej pracy będzie musiał włożyć system w to, aby zachować prawidłowe tempo wymiany powietrza. W efekcie – system zacznie zużywać więcej energii elektrycznej. Jak pokazuje raport Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, usunięcie nawet 0,4 cala (ok. 1 cm) zanieczyszczeń może zmniejszyć użycie energii nawet o 21%. A to wymierne korzyści, z którymi nie da się dyskutować, ale… nie jedyne!

Koszty eksploatacji to nie tylko energia elektryczna

Najważniejszym kosztem eksploatacyjnym, który jest związany z utrzymaniem prawidłowej pracy wentylacji mechanicznej czy klimatyzacji jest rzeczywiście prąd. Wydatki poniesiesz jednak również na serwisowanie instalacji, a także – ich naprawę. Nie są to małe pieniądze – zwłaszcza jeśli konieczna będzie wymiana kluczowych elementów systemu.

Jak podkreśla wielu serwisantów, najczęstszą przyczyną awarii instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych jest… ich nieprawidłowe użytkowanie, a mówiąc dokładniej – poważne zanieczyszczenie. Kurz i brud, który zapycha kanały oraz wentylatory, a z czasem zamienia się w poważne zagrożenie biologiczne, może również uszkadzać elementy systemu. Już sama bardziej intensywna praca mechanizmu napędzającego wymianę powietrza może doprowadzić do jego szybszego zużycia oraz awarii. W jej efekcie narazisz się nie tylko na dodatkowe koszty, ale i na niedogodności, które czekają Ciebie (i domowników / pracowników / klientów / gości) w związku z naprawą.

I na koniec jeszcze jedna ważna kwestia – związana tak z obniżeniem kosztów eksploatacji budynku, jak i jej bezpieczeństwem. Zanieczyszczone kanały wentylacyjne, a także instalacje tłuszczowe (obecne np. w restauracjach) stwarzają poważne zagrożenie pożarowe. Gdy wybuchnie pożar – czekają Cię poważne straty finansowe i jeszcze poważniejsze zagrożenie. Nie ryzykuj więc i zadbaj o regularne czyszczenie swojej instalacji. Aby zamówić wykonanie tej usługi, skontaktuj się z naszymi ekspertami.

 


 

mgr Michał Majewski
PB SIGNUM DEVELOPMENT SP. Z O.O.
czyszczeniewentylacji.com 

Copyright © 2017 Czyszczeniewentylacji.com - All Rights Reserved. Designed by Computer Help

^