System wentylacji – zaprojektuj go tak, by ułatwić przyszłe czyszczenie instalacjiRegularne czyszczenie wentylacji to konieczność, jeśli zależy Ci na tym, aby jakość powietrza w Twoim domu, biurze, restauracji czy zakładzie przemysłowym była wysoka, a jego skład – bezpieczny dla wszystkich przebywających wewnątrz. Proces czyszczenia przebiega tym sprawniej, im lepiej instalacja jest przystosowana do serwisowania. Warto o to zadbać już na etapie projektowania.

Jakie elementy sprawiają, że łatwiej troszczyć się o higienę systemu wentylacji? Najważniejsze jest zapewnienie sprawnego i bezproblemowego dostępu do wszystkich jej fragmentów – tak, aby czyszczenie (jak i niezbędne naprawy) można było wykonać bez ingerowania w całą instalację. Równie istotne jest ograniczenie do minimum liczby przeszkód w instalacji, a więc elementów, które utrudniałyby poruszanie się sprzętowi stosowanemu do czyszczenia.

Najważniejsze elementy konstrukcji, które ułatwiają czyszczenie wentylacji

Czego nie może zabraknąć w dobrze przygotowanym do czyszczenia i serwisowania systemie wentylacyjnym? Elementy, o których nie można zapomnieć na etapie projektu to:

·      klapy i kolana rewizyjne,

·      zaślepki z rączką – dzięki nim możliwe jest zaślepienie trójników rewizyjnych oraz kolan,

·      specjalne przepustnice, zainstalowane dla celów czyszczenia,

·      nalewki ze zdejmowanym panelem – to dzięki nim można z łatwością oczyścić skrzynki rozprężne oraz końcową.

Jak je instalować? Dobry projekt to taki, w którym elementy rewizyjne pojawiają się średnio co 20 m przewodów wentylacyjnych. Wówczas ekipa serwisowa zyska łatwy dostęp do każdego odcinka systemu i będzie mogła np. wykonać dokładniejsze czyszczenie tych fragmentów, gdzie pojawiły się zanieczyszczenia biologiczne lub grubsza warstwa pyłów i kurzu.

Warto pamiętać, że zasada umieszczania elementów rewizyjnych co 20 m jest stosowana wyłącznie na odcinkach, na których nie pojawiają się żadne elementy kolizyjne typu tłumik, klapa przeciwpożarowa czy przepustnica. Wówczas klapę rewizyjną ułatwiającą oczyszczenie umieszcza się przed i za „przeszkodą”. Powinna być ona co najmniej o połowę mniejsza niż sam kanał.

Do których elementów instalacji warto zapewnić najlepszy dostęp?

Doświadczony instalator wie, że nie wszystkie elementy systemu wentylacyjnego są równie podatne na zanieczyszczenie. A to do tych najbardziej zagrożonych dostęp powinien być najłatwiejszy. O które chodzi? Mówiąc najkrócej – o fragmenty, w których dochodzi do tzw. zawirowań aerodynamicznych. Są to m.in.:

·      uzbrojenia wlotowe,

·      wymienniki ciepła,

·      centrala klimatyzacji,

·      przepustnice oraz konwektory wentylatorowe,

·      łapacze kropel i nawilżacze,

·      elementy izolacji wewnętrznej,

·      elastyczne przewody,

·      nawiewniki,

·      skrzynki rozprężne,

·      filtry.

To na nie największą uwagę zwraca się w trakcie wykonywania usługi czyszczenia wentylacji.

Dobry projekt wentylacji i prawidłowo wykonana instalacja znacznie ułatwią jej utrzymanie w doskonałym stanie nawet przez długie lata. Sama usługa czyszczenia zaś zostanie wykonana szybciej i, najczęściej, niższym kosztem. Warto zatem wybrać doświadczonego projektanta i instalatora – to inwestycja, która przyniesie wiele korzyści dla bezpieczeństwa, jak i kieszeni.


 

mgr Michał Majewski
PB SIGNUM DEVELOPMENT SP. Z O.O.
czyszczeniewentylacji.com

Copyright © 2017 Czyszczeniewentylacji.com - All Rights Reserved. Designed by Computer Help

^