Jakie zanieczyszczenia kryją się w Twojej wentylacji i klimatyzacji?

W ciągu minuty przeciętny człowiek wykonuje kilkanaście oddechów. Bez powietrza nie bylibyśmy w stanie żyć – tlen, który stanowi ok. 21% tego, co wdychamy, jest niezbędnym składnikiem wszystkich procesów komórkowych. Ale nie tylko on i azot znajdują się w mieszance, którą wdychamy. Gdy powietrze jest zanieczyszczone, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. I choć wydaje Ci się, że największe ryzyko czeka na zewnątrz (smog), w budynkach też możesz być narażony na zanieczyszczenia.

W XXI wieku człowiek spędza zdecydowaną większość swojego życia wewnątrz. W domu, w biurze, w szpitalu, w restauracji, galerii handlowej… powietrze dociera do budynków za pośrednictwem systemu wentylacji. Coraz częściej obecna jest w naszym życiu również klimatyzacja. Obie te instalacje mogą znacząco poprawić jakość wdychanego powietrza – pod warunkiem, że same są wolne od zanieczyszczeń. Co zatem czyha w powietrzu, gdy wentylacja bądź klimatyzacja nie są regularnie czyszczone?
Typy zanieczyszczeń, które występują w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
Przez instalację wentylacyjną czy klimatyzacyjną każdego dnia przepływają ogromne ilości powietrza. Bez względu na to, w jak zaawansowany system jego filtracji są one wyposażone, prędzej czy później zaczynają się na nich osadzać zanieczyszczenia. Możemy je podzielić na trzy podstawowe kategorie.

•    Zanieczyszczenia stałe
Wśród nich wymienić można zarówno pył, jak i włókna azbestu (w starych budynkach, np. tych budowanych z „wielkiej płyty”), cząstki smarów, sadzy, dymów, smoły czy włókna wyrobów tekstylnych. Ich obecność jest nie tylko zagrożeniem samym w sobie, ale przede wszystkim „pożywką” do namnażania się pozostałych, organicznych typów zanieczyszczeń.

•    Zanieczyszczenia biologiczne

Najbardziej typowe biozanieczyszczenia, obecne zarówno w wentylacji, jak i w klimatyzacji, to m.in. grzyby strzępkowe (pleśnie) oraz bakterie – np. tak niebezpieczne jak E. coli, Listeria czy Legionella. Mogą one wywoływać zatrucia oraz infekcje – zwłaszcza u osób z osłabionym układem odpornościowym, dzieci oraz seniorów. Nie można zapomnieć również o roztoczach, które są częstą przyczyną pojawienia się alergii lub nasilenia jej objawów. Im zaś wyższy poziom wilgotności powietrza, tym większe prawdopodobieństwo rozmnożenia się wszystkich szkodliwych drobnoustrojów.

•    Zanieczyszczenia gazowe (zapachowe)
Nieprzyjemny zapach płynący z wentylacji czy klimatyzacji jest najczęściej konsekwencją jej zanieczyszczenia oraz rozwoju całych kolonii mikroorganizmów opisanych powyżej. Kiedy się pojawią, wydzielają do otoczenia mikrotoksyny – to produkty uboczne ich procesów metabolicznych, a także duże ilości związków lotnych, takich jak alkohole, aldehydy czy ketony. To one są źródłem przykrego zapachu oraz dobitnym świadectwem tego, że powietrze we wnętrzu bynajmniej nie jest świeże.
Jak zapobiec zanieczyszczeniom wentylacji i klimatyzacji?
Po pierwsze i najważniejsze – ważny jest wybór instalacji odpowiedniej jakości. Należy pamiętać o tym, że inne potrzeby ma niewielki dom jednorodzinny, inne zaś – placówka medyczna, zakład produkcyjny czy restauracyjna kuchnia. Można również rozważyć sięgnięcie po tzw. odświeżacze powietrza, a więc urządzenia, których zadaniem jest jego dodatkowa filtracja. Najlepszą gwarancją tego, że powietrze, które wdychają obecni na terenie budynku, jest czyste jest regularne czyszczenie wentylacji i klimatyzacji. Jak je wykonać? Zlecając tę usługę ekspertom, np. z Signum Development. Specjaliści:

•    dokonają szczegółowej inspekcji systemu wentylacji i klimatyzacji,
•    dobiorą odpowiednią metodę czyszczenia – np. mechaniczną, z wykorzystaniem sprężonego powietrza, suchym lodem czy połączoną z dezynfekcją,
•    upewnią się, że wszystkie zanieczyszczenia – zarówno stałe, jak i organiczne – zostały wyeliminowane.

Inwestycja w takie rozwiązanie pozwoli lepiej zadbać o zdrowie własne i innych przebywających w budynku, ale nie tylko. Dodatkową korzyścią bardzo często jest obniżenie kosztów eksploatacji wentylacji mechanicznej czy klimatyzacji, a także przedłużenie ich żywotności. Warto więc się zdecydować na tę usługę.mgr Michał Majewski
PB SIGNUM DEVELOPMENT SP. Z O.O.
czyszczeniewentylacji.com

Copyright © 2017 Czyszczeniewentylacji.com - All Rights Reserved. Designed by Computer Help

^